20 Nisan 2014 Pazar

Bir Gün

Bir Gün

İlk yorumumu bu kitap için yapmak istedim. Sanırım okuduğum ilk uzun romandı. Bu kitabı okumamın üzerinden epey zaman geçmesine rağmen kitap hala zihnimde. Öncelikle bu kitaba iki kere başlayıp ellinci sayfaya gelemeden bıraktığımı belirtmek isterim. Ancak üçüncüsünde " Bu sefer okuyacağım. " dedim ve bitirdim. Pişman değilim, bu kitap bittiğindeki mutluluğumu hala hatırlıyorum. :)Bilgiler

Aşk bazen sandığınızdan daha yakındadır…
Yıllardan 1988, günlerden 15 Temmuzdur ve DEXTER ile EMMA henüz tanışmıştır. Ama birlikte geçirdikleri tek bir gün, sürekli birbirlerini düşünmelerine yetmiştir.

"Her okuyucu bu kitaba âşık olacak. Ve her yazar bu kitabı kendisinin yazmış olmasını dileyecek."
Tony Parsons

"Bitirmek üzereyken kitabı göğsüme bastırdığımı ve üzerine iri bir gözyaşı damlattığımı söylemekten utanmıyorum."
The Times

"Bir Günün yanında bir sağlık uyarısı verilmeli: Bu kitap ciddi derecede bağımlılık yapabilir." 
Belfast Telegraph

"Enfes bir aşk hikâyesi."
Sunday Herald 

"Bu kitabı sevmeyecek bir tek kişi bile düşünemiyorum." 
BBC

"Bu tam bir, bütün randevularımı iptal edin-beni rahat bırakın, türü bir kitap." 
The Times Book Club


Sayfa Sayısı: 536

Baskı Yılı: 2014

Yayınevi: Pegasus

Fiyatı: 19,90 TL

Benim Yorumum
Bu kitaptaki ana karakterlerimiz Dexter ve Emma. Konumuz ise genel olarak iki insan arasındaki aşkın 20 yıl içindeki aşamaları ve bu iki insanın yirmi yıl içindeki değişimleri.

Kitap 1988 yılında 15 Temmuz 'da Emma ve Dexter 'ın tanışmalarıyla başlıyor. Yazar, kitap boyunca her yılın 15 Temmuz 'unu anlatıyor.

Kitap, kurgu olarak çok farklı ve saygı duyulası bir yapıt. Her insanın yazmaya cesaret edemeyeceği türden. kitabı bitirdiğimde yazara büyük bir hayranlık duymuştum. " Bu kitabı asla yazamam. " diye düşünmüştüm. Çünkü insanların yirmi yıl içindeki değişen ve değişmeyen yanlarını ele almak sanıldığı kadar kolay değil ve David Nicholls 'un bunu büyük bir ustalıkla yaptığını düşünüyorum. Okurken bu değişimlere dikkat etmenizi tavsiye ediyorum.

Çoğu insan bu kitabın sıkıcı olduğunu düşünüyor bunun sebebi de yazarın yıl içini hiç anlatmadan direk diğer yıla atlaması ve bu tarzın kafa karıştırması. Çok abartmamak gerekli ancak ben beğenmiştim. 

Kitabın filmini ise kitabı bitirdiğim gece izlemiştim. Benim kitap büyük aşk olarak gördüğüm şeyi o kadar yüzeysel anlatmış ki kitaptaki duyguyu hiç alamadım ve filmini gerçekten beğenmedim.

Kitaba puanım : 7/10
Filme puanım : 3/10

Okuduğunuz için teşekkürler, umarım yardımcı olabilmişimdir. :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder